11.5.2014 Goblin 630/700/770/Speed - Uprgade cykliky

10.5.2014 Vzheldem k několika případům v ČR, způsobené přidřenou koulí cykliky na hlavní hřídeli, která dokonce v jednom případě skončila totální havárii Goblina 770 mého kamaráda. Během letu, došlo k zaseknutí cykliky v plných úhlech a následné havárii s totální škodou celého stroje. Proto jsem se rozhodl, k výrobě nových koulí do desky cykliky. Po havárii deska cykliky byla zakousnutá tak silně, že bylo zapotřebí použít velmi hrubou sílu, aby sní šlo vůbec trochu hnout...

Modelace koule pro výrobu proběhla v Solidworksu. Materiál jsem použil bronz, která je navíc samomazná, což uvítají ti, co zde nemažou vůbec. Já se k této aplikaci na sucho moc nepřikláním a i v tomto místě používám na mazaní řídký olej. Gobliny rok výroby 2014 chodí od výrobce již s namazanou koulí z vněší strany teflonovou vazelínou, zřejmě kvůli menšímu opotřebení plastových středících kroužků, kterým navíc dává dost zabrat, né moc hladký povrch alu koule. Originál koule je z velmi měkého Alu materiálu a navíc chodí na broušené ocelové hřídeli, což není úplně dobře zvolená kombinace vlastností dvou materiálů. Druhým trochu nešťastným řešením jsou plastové kloužky, které kouli svírají. Dříve nebo později dojde k opotřebení těchto plastů a bohužel se středící kroužky nedodávají samotné, tak že pak člověk nucen koupit desku cykliky celou, za poměrně nemalé peníze.

powerboats

E-mail: info@powerboats.cz


Vítám Vás na stránkách Powerboats.cz.

Úvodem pár slov, ke vzniku těchto stránek.
Když jsem se začal zajímat o stavbu lodí, byl jsem nemile překvapen, jak málo je dostupných informací pro nezkušené a začínající modeláře. Proto jsem se rozhodl ke zveřejnění postupu a částečného popisu staveb svých lodí a nejen těch. Nenajdete zde přesné návody na stavbu lodí, neboť vzhledem k improvizaci a individualitě, si každý musí najít svou cestu a vložit do ní své nápady, které do modelářství bezesporu patří. Vzhledem k tomu, že se nevěnuji pouze lodím, ale také 3D létání s vrtulníky třídy 700, najdete zde i nějaké informace o těchto krásných strojích v záložce Heli 3D. Po několika letech, jsem zatoužil po troše adrenalinu a opět se vrátil k rychlím soutěžním letadlům "Hotlinerům", pro kategorie F5B a F5F, tak že zde naleznete i nějaké informace o letadlech s elektro pohonem, stoupajících kolmo až 90m/s. Možná se mnozí budete ptát, proč na stránkách o lodích PowerBoats, jsou mimo jiné i vrtulníky a další... Správa několika webových stránek, by byla časově náročná, proto veškeré úsílí směřuji právě a jen na tyto stránky. Všem Vám přeji mnoho úspěchů nejen v modelářské činnosti.

Petr alias "Petrfox"