18.4.2013 MGM Compro X Series - Regulátory ( ESC )

Již brzy představí Česká firma MGM Compro nové modelářské regulátory serie X2 pod označení TMM 25063-3s X2, které prošly změnami především v oblasti uživatelského menu, při programování před USB Link v PC. Konstrukcí ani svým výkonem se nijak neliší od předchozího typu. U nové verze X2 je zjednodušené uživatelské menu a je ještě více intuitivní než u současné. K řízení regulace jsou použity 32 bitové procesory.

Firma MGM Compro se zabývá především průmyslovými regulacemi pro stroje, elektroautomobily a také letadla. Jeden z nejnovějších jejich projektů je dvoumístný Ultralait EVECTOR - EPOS s motorem RE 60kW 400V, bateriem KOKAM 2x 90S o kapacitě 80Ah a regulací MGM COMPRO IGBT 400400HBC ( 400V 400A). Tyto průmyslové regulátory otáček využívají nejvyspělejší moduly IGBT pro dosažení maximální účinnosti (98% až 99%). Jsou velmi inteligentní, k řízení používají výkonné 32-bitové procesory ARM Cortex.  Ukázkové video tohoto projektu zde: EVECTOR .

          Modelářské regulátory řady X2 mimo vysokého výkonu také nabízejí noho velmi užitečných věcí, mezi které patří kompetní diagnostika, měření během provozu online na PC nebo formou výčtání veškerých dat ( bateriového proudu, fázových proudů, příkonu, napětí, otáček motoru, teploty ESC, atd.... ) Řady X2 umožnuje napájení až 63V (15 článků LiPo) nebo až 44 článků NiMh, NiCD. Řídící frekvence je k dispozici v rozsahu 8-32 kHz. Počet kroků regulace 2048. Regulace využívají 32 - bitový systém, mají až 4 paměťové banky, obousměrný provoz. Nejvýkonější regulátory X2 TMM 40063-3 jsou v provedení na 400A trvalého proudu (500A krátkodobě) což je až 31kW. V níže uvedené fotogalerii je druhý nejsilnější regulátor TMM 25063-3 pro maximální napětí až 63V, trvalý proud 250A (360 krátkodobě) zvládne tedy ve špičkách až 23kW, ale i 16kW trvalého příkonu je úctihodných. Po připojení dvou externých čidel je také možné na X dvoujkách, měřit teploty motoru nebo baterií. V uživatelském menu je pak možné na těchto čidlech nastavit omezení. Velmi užitečné je také nastavení pro rozeběh a doběh, který je řízen přes akcelerační a decelerační rampy a je možné regulátor nastavit přesně podle požadavnků uživatele. Regulátory jsou také již z výroby vybaveny pomocným plusovým drátkem Anti-Spark, který zabraňuje silnému jiskření při připojování více článkových sad baterií. Tento jev je způsoben u každého regulátoru rychlým nabíjením filtračních kondenzátorů. Při použití v RC autech umožnují regulátory mimo jiné i rozsvicení brzdových světel. Pro použití do lodí jsou volitelné dvě úpravy proti vodě. Jedna vodě odolná a druhá plně vodotěsná.

              Další novinkou bude externí modul, který se připojí k regulátoru komunikačním portem a do kterého se zapojí  balanční konektory od sady baterií. V regulátoru pak bude možné nastavení omezení na jednotlivých článcích, aby nedocházelo k poškození jednoho či více článků v sadě, pokud mají články odlišný vnitřní odpor. Tím, ale vlastnosti regulátory MGM Compro zdaleka nekončí, nabízejí toho ještě více. Vešketré regulátory mají volitelné opšny a je možné je zakoupit v provedení s voním chazení pro lodě, s žebrovaným chladičem pro letadla a Heli a nebo v provedení s el. ventilátorem pro RC auta. Volitelné jsou také délky, průměry silových a fázových vodičů a za zmínku také stojí individuální provedení jak vývodů všech vodičů, ale i filtračních kondenzátorů. Na přání zákazníka lze tyto  zmíněné prvky umístit na základní desku regulátoru ve svislé nebo vodorovné ose. Je možná také varianta zdvojených jak napájecích, tak i fázovách vodičů. Zdvojené fázové vodiče pak velmi oceníte při použití s Německými motory LMT, které mohou mít 6 vývodů pro fáze a umožnují přepínání mezi zapojením hvězda "Y" nebo trojúhelník "D".  Někoho možná odradí vyšší pořizovací cena, ale vzhledem k tomu co tyto regulátory nabízejí, to rozhodně stojí za to,  nějakou tu korunu investovat. Odměnou je pak vysový výkon, kompletní diagnostické měření nezbytné u lodí pro laborování s lodními šrouby, u letadel s vrtulemi, u aut a vrtulníků s převodovými poměry k získání maximání účinnosti. O tom, že v MGM Compro berou regulace opravdu vážně, je myslím zbytečné pochybovat. Pro získání ještě více informaci můžete navštívit jejich webové stránky www.mgm-compro.cz 

Fotogalerie MGM COMPRO TMM 25063-3 X2: