Speedfire F5B

Popis modelu Speedfire F5B
Model Speedfire F5B je určen pro závodní kategorii F5B. Jak již vyplývá z názvu, model je schopný létat vysokou rychlostí při zachování výborného opadání v termice. Model byl navržen tak, aby umožňoval použití pohonné jednotky s příkonem od 500W do 7kW ve verzi Show. Standardní F5B model byl testován na příkonu 6,2 kW. Pro trvalý příkon nad 5kW doporučujeme zesílení modelu. Model nabízí nekompromisní výkon v oblasti rychlosti, výborné využití termiky a zároveň velmi snadného ovládání modelu v celém rozsahu rychlostí.

Model se vyrábí pouze v jednodílné verzi, která vyniká nízkou hmotností a pevností křídla. Jelikož je rozpětí modelu 1975mm je možné jej snadno zaslat po celé Evropě.

Návrh modelu
Návrh modelu byl uzpůsoben použití modelu pro závodní i rekreační létání. Aerodynamický návrh modelu opět provedl německý specialista Dirk Pflug. Pro model Speedfire F5B vytvořil nový profil DP F5B, který výrazně snižuje odpor při vyšším Re číslu a model tak může snadno dosáhnout rychlosti přez 300km/h.

Design modelu byl navrhován pomocí 3D programu. Takto je možné optimalizovat průřez trupu na základě použitého vybavení, navrhnout správnou kinematiku modelu a určit i zatížení nosníku. Master model byl frézován na vysoce precizní fréze, díky které jsou dodrženy přesné tvary.

Provedení a konstrukce modelu
Samotný model je vyráběn laminováním do negativních forem. Na výrobu jsou použity špičkové materiály, které předurčují model pro špičkové výkony, vysokou pevnost a nízkou hmotnost.

Trup je robustní, umožňuje použití velmi širokého spektra baterií. Standardně je vyráběný pro 2,4GHz přijímače, jde o kombinaci aramidu a uhlíku.

Křídlo je také celouhlíkové, na povrchu je standardně vysokopevnostní tkanina IMS Spread TOW 80g/m2 s orientací ±45˚, která zabraňuje krutu křídla. Nosník je z UMS rovingu a stojina je z uhlíku a balzy. Sendvičový materiál je balza

Výškovka je skleněná s uhlíkovou klapkou z vysokopevnostní uhlíkové tkaniny IMS Spread TOW 80g/m2. Sendvičový materiál je balza.

Na přání zákazníka je možné model zesílit pro Show létání např. přídavným uhlíkovým D-boxem, nebo verzí Double-Carbon a celouhlíkovou VOP.

Článek a info převzaté s webových stránek výrobce www.f5b.cz Ing.Petra Janků

powerboats

E-mail: info@powerboats.cz


Vítám Vás na stránkách Powerboats.cz.

Úvodem pár slov, ke vzniku těchto stránek.
Když jsem se začal zajímat o stavbu lodí, byl jsem nemile překvapen, jak málo je dostupných informací pro nezkušené a začínající modeláře. Proto jsem se rozhodl ke zveřejnění postupu a částečného popisu staveb svých lodí a nejen těch. Nenajdete zde přesné návody na stavbu lodí, neboť vzhledem k improvizaci a individualitě, si každý musí najít svou cestu a vložit do ní své nápady, které do modelářství bezesporu patří. Vzhledem k tomu, že se nevěnuji pouze lodím, ale také 3D létání s vrtulníky třídy 700, najdete zde i nějaké informace o těchto krásných strojích v záložce Heli 3D. Po několika letech, jsem zatoužil po troše adrenalinu a opět se vrátil k rychlím soutěžním letadlům "Hotlinerům", pro kategorie F5B a F5F, tak že zde naleznete i nějaké informace o letadlech s elektro pohonem, stoupajících kolmo až 90m/s. Možná se mnozí budete ptát, proč na stránkách o lodích PowerBoats, jsou mimo jiné i vrtulníky a další... Správa několika webových stránek, by byla časově náročná, proto veškeré úsílí směřuji právě a jen na tyto stránky. Všem Vám přeji mnoho úspěchů nejen v modelářské činnosti.

Petr alias "Petrfox"